Jedna od najšumovitijih planina Evrope – Tara, odlikuje se nepreglednim šumskim prostranstvima.
Poznata po zapanjujuće lepim vidikovcima, netaknutoj prirodi, neverovatnom bogatstvu biljnog i životinjskog sveta, planina Tara je razlog što je ovo područje zaštićeno kao Nacionalni park pre skoro 40 godina.
Fruška gora, nekadašnje ostrvo Panonskog mora, je usamljena planina smeštena na južnom obodu panonskog basena, u međurečju Dunava i Save.
Nacionalni park Fruška gora osnovan je sa osnovnim ciljem da se zaštite njene prirodne lepote, istorijski spomenici, biljni i životinjski svet.
Nacionalni park „Đerdap” nalazi se u severoistočnom delu Republike Srbije, na granici sa Rumunijom i obuhvata delove masiva Severnog Kučaja, Miroča i Štrbca. Ovo područje je 1974. godine stavljeno pod zaštitu kao Nacionalni park Đerdap a svakako najimpresivnija crta reljefa ovog parka je grandiozna Đerdapska klisura, najduža i najveća klisura probojnica u Evropi.
Specijalni rezervat prirode Obedska bara čini prostrano močvarno-šumsko područje uz reku Savu u južnom Sremu.
Prostire se na teritorijama opština Ruma i Pećinci i predstavlja napušteno korito reke Save koje je zbog svog potkovičastog oblika i dobilo naziv „Potkovica“.
U Vojvodini, u međurečju Tise i Begeja, postoji mesto od kojeg svakom ljubitelju prirode može da zastane dah. Bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta koje krase ovo područje bile su osnov za zaštitu Specijalnog rezervata prirode "Stari Begej - Carska bara", udaljenog 15 kilometara jugozapadno od Zrenjanina a smeštenog na teritoriji opština Stajićevo, Perlez i Belo Blato.
Ako postoji jedinstveno, posebno i od svih drugih različito zaštićeno prirodno područje, onda je to svakako Specijalni rezervat prirode Zasavica. Od načina na koji je zaštićen, preko biljnih i životinjskih vrsta koje ga naseljavaju, pa do upravljača koji se o njemu stara, ovaj rezervat prirode je potpuno jedinstven. Smešten je na području južne Vojvodine, istočno od reke Drine a južno od reke Save.