Takođe, ovo prirodno dobro je još 1989. godine proglašeno za međunarodno značajno stanište ptica. Početkom proleća, riba migrira iz Dunava, ulazi kroz vodene tokove u rit gde se mresti u toploj i plitkoj vodi. Mlade jedinke napuštaju rit krajem leta i vraćaju se u Dunav. Ovo područje obiluje i brojnim biljnim vrstama. Zbog izuzetnog bogatstva biodiverziteta a u cilju njegovog očuvanja, pored uobičajenih oblika zaštite, bilo je potrebno uraditi što više na unapređenju stanja ekosistema u rezervatu.
Nakon uvida u stanje barskih kompleksa po pitanju prirodnih procesa eutrofizacije i sedimentacije nanosa, 2006. godine započet je projekat sanacije i revitalizacije vlažnih staništa na lokalitetu Kurjačka greda u Specijalnom rezervatu prirode Koviljsko-Petrovaradinski rit.
Ovaj specijalni rezervat prirode spada u Prirodno dobro prve kategorije i ima trostepeni režim zaštite. S obzirom da u 1. stepenu zaštite nisu dozvoljene nikakve aktivnosti, osim naučnih istraživanja i kontrolisane edukacije, bilo je neophodno voditi računa gde će se sprovoditi sanacija i revitalizacija vlažnih staništa.
JP “Vojvodina šume” je upravljač ovog prirodnog dobra, a Koviljsko-Petrovaradinski rit je specifičan po partnerskom delovanju više subjekata koji realizuju program na lokalitetu Kurjačka Greda. Uzimajući u obzir malu udaljenost od Novog Sada i Beograda kao i neposrednu blizinu autoputa, ovaj rezervat prirode pruža izvanredne mogućnosti sa aspekta uspostavljanja i razvoja turizma i turističke ponude uopšte.
Šlajz je jedan od najposećenijih i najatraktivnijih lokaliteta u čitavom rezervatu. Najbliži je naselju Kovilj i predstavlja stecište ljubitelja prirode, pecaroša i šetača. Poseban značaj i atrakciju ovom prostoru daje Manastir Kovilj koji datira iz XIII veka. Koviljsko - Petrovaradinski rit predstavlja naš najatraktivniji očuvani ritski kompleks i kao takav, uz neophodno očuvanje prirodnih vrednosti, pruža velike mogućnosti za naučno-obrazovni, ekskurzioni, lovni, ribolovni kao i sve popularniji eko-etno turizam.
{plusone}