Sagorevanjem 1 litra goriva oslobađa se približno 2.5 kg ugljendioksida (CO2), koji je jedan od glavnih krivaca globalnog zagrevanja. Ključni razlog povećanja koncentracije ovog gasa u atmosferi je sve veće korišćenje fosilnih goriva (ugalj, nafta, gas) i seča šuma.
Pored saobraćaja ozbiljani problemi nastaju sagorevanjem uglja lošeg kvaliteta u termoelektranama. Koncentracija čestica čađi i CO2 je u nekoliko industrijskih gradova na kritičnoj granici, što veoma negativno utiče na zdravlje ljudi. Povećanje broja raznih bolesti izazvanih nečistim vazduhom zadnjih godina je alarmantno, a posebno u gradovima.
S obzirom da je kvalitet vazduha u najvećoj meri posledica emisija u vazduh, osnovne aktivnosti moraju biti fokusirane na smanjenje emisija zagađujućih materija u vazduhu. Monitoring kvaliteta vazduha se u Srbiji ostvaruje praćenjem koncentracija zagađujućih materija u vazduhu u mreži automatskih mernih stanica i mernih mesta na državnom i lokalnom nivou i to sledećih materija: SO2, NO2, prizemni ozon (O3), CO, suspendovanih čestica PM10 i PM2.5, olova, benzena, čađi. Ocenjivanje kvaliteta vazduha vrši se na osnovu izmerenih vrednosti zagađujućih materija u vazduhu primenom kriterijuma za ocenjivanje u skladu sa propisom kojim se uređuju uslovi za monitoring i zahtevi kvaliteta vazduha.
Po podacima Svetske zdravstvene organizacije, oko 6000 ljudi u Srbiji godišnje umre zbog komplikacija izazvanih zagađenjem vazduha. U izveštaju Programa zaštite životne sredine UN (UNEP) utvrđeno da je jedna od pet preranih smrti na Zapadnom Balkanu posledica zagađenja. Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, koja vodi nacionalni registar zagađenja, problem sa kvalitetom vazduha imaju skoro sve veće urbane celine u Srbiji. Naši veliki gradovi često su na listama gradova sa najvećim aero zagađenjem a merenja pokazuju da u vazduhu ima najviše PM2.5 i PM10 čestica i da su najveći uzročnici zagađenja toplane i individualna ložišta. U dostizanju strateškog cilja čiste i zdrave životne sredine, čist vazduh mora da bude u vrhu prioriteta. Zamenom energenata, korišćenjem obnovljivih i nezagađujućih izvora energije, selektivnim i manjim korišćenjem automobila, gašenjem individualnih kotlarnica, ali i pošumljavanjem, učinićemo veliku uslugu svom zdravlju i sprečiti brojna oboljenja.
Ujedinjene nacije u Srbiji pozvale su danas, na Svetski dan čistog vazduha , na ubrzanje aktivnosti u borbi protiv svih oblika zagađenja vazduha i podsticanje zajedničkih napora Vlade Srbije, građana, civilnog društva i aktivista u izgradnji sigurnije i zdravije životne sredine za sve.