Čovek je oduvek proizvodio otpad, međutim sa industrijalizacijom društva, kao i neracionalnim korišćenjem resursa, suočeni smo i sa sve većom proizvodnjom otpada.
Neadekvatno upravljanje otpadom, prepoznato je kao jedan od ključnih problema zaštite životne sredine a otpad istovremeno predstavlja veliku opasnost po čovekovo zdravlje.
Zakon o upravljanju otpadom donet je u maju 2009. i njime su utvrđeni mehanizmi uspostavljanja regionalnih deponija. Međutim, saradnja između opština i njihovo povezivanje na regionalnom nivou nije dalo zadovoljavajuće rezultate.
Pozitivan primer je Južno Bački okrug, koji sa 11 opština i Novim Sadom, pokreće regionalni projekat upravljanja otpadom. U sklopu aktivnosti planiranja upravljanja otpadom, koje GTZ projekat jačanja lokalne samouprave sprovodi u Južno Bačkom okrugu, ističe se potreba izrade studija izvodljivosti mehaničko biološkog tretmana otpada za Južno Bački okrug.
„Metod mehaničko biološkog tretmana otpada poštuje hijerarhiju upravljanja otpadom na najbolji mogući način, praktično ako ga ispoštujete fazno u svim delovima, onda vam deponija u stvari i ne treba, osim tog minimalnog otpada sa kojim ne znate šta ćete“ – ističe Dr Miladin Avramov, državni sekretar Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja.
U fazi prikupljanja otpada, nakon razdvajanja otpada na vlažni i suvi , vlažni koji predstavlja organski otpad, ide u kompostiranje i može se iskoristiti za dobijanja biogasa. To je korak bliže ka postizanju modela “nula otpada”, društva u kojem se ništa ne baca, već se sav otpad koristi kao sirovina.
Izmenom Strategije o upravljanju otpadom izbačen je izraz “deponija” i koristi se termin “regionalni reciklažni centar”. Prateći savremena dostignuća u razvijenim zemljama sada je trenutak opredeljenja za nove tehnologije i nov način upravljanja otpadom kako bismo premostili decenije zakašnjenja za većim delom Evrope.
ENERGETSKA EFIKASNOST
Štedljive sijalice
Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
Edukacija elektromontera u NORCEV-u
Stop krađi električne energije
Pametne zgrade
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica. Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.
Čovek je deo prirode i neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.
Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа.
Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.
Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.