Nastajanje otpada je neizbežna posledica našeg civilizacijskog napretka. Razvoj industrije, ubrzani tehnološki razvoj i veliki prirast stanovništva zabrinjavajuće su uvećali količine proizvedenog otpada. Osim naglog iscrpljivanja neobnovljivih sirovina čije su zalihe na Zemlji ipak ogrančene, javlja se i problem zbrinjavanja sve veće količine otpada.
Srbija nema deponiju na koji bi mogla da smešta opasan industrijski otpad i nije utvrdila lokaciju za gradnju centralnog postrojenja za fizičko-hemijski tretman industrijskog otpada. U našoj zemlji postoji tek nekoliko postrojenja koje se bave preradom ove vrste otpada, a jedno od takvih pripada kompanji Yunirisk.
U Srbiji se svake godine stvaraju velike količine novog opasnog industrijskog otpada, ali i pored toga što je teško proceniti kolika je količina zaostalog istorijskog otpada, činjenica je da po fabrikama, rafinerijama i raznim napuštenim postrojenjima leži preko milion tona otpadnog materijala koji je neohodno zbrinuti.
Tokom 2008. godine, Mid–Mix tehnologijom, u roku od nekoliko meseci rešen je problem nagomilanog uljnog otpada, nastalog procesom proizvodnje u Fabrici automotora “21. maj” u Rakovici. Nakon toga, YUNIRISK je započeo obradu drugog, kako istorijskog, tako i industrijskog otpada koji se generiše tokom proizvodnje u našim najvećim fabrikama i industriji.

Na MID-MIX postrojenju prerađuju se različite vrste otpada: otpadna ulja i emulzije, mazut, vodorastvorne boje, fiksiri i razvijači, filterski prahovi iz metalurških procesa, jonske mase, zauljena i kontaminirana zemlja. Postrojenje u Rakovici je jedino u Srbiji gde se prerađuju azbest i proizvodi od azbesta, čime ovaj materijal gubi svoja toksična i kancerogena svojstva.
Pre početka prerade otpada, neophodno je odraditi laboratorijske analize. Za svaku vrstu otpada, određuju se radni parametri procesa. Oni se primenjuju u toku same prerade tj. fiziko-hemijskog procesa reakcije molekula otpada sa dodacima na bazi kalcijuma. Sirovini se dodaju aditivi procesa: kalcijum-oksid i kalcijum-hidroksid koji se precizno doziraju. Konačni produkt ovog procesa je trajna transformacija, očvršćavanje i inertizacija ulaznog otpada u solidifikat tj. neutral i vodenu paru. U okviru kompanije nalazi se i postrojenje u kojem se odvija tretman otpadnih uljnih emulzija.

Procesom ultrafiltacije razdvajaju se vodena i uljna faza. Nakon procesa prerade, vodena faza koja zadovoljava sve bezbednosne kriterijume, ispušta se u kanalizaciju, dok se uljna dalje preradjuje Mid-Mix tehnologijom. I ovde se kao krajnji produkt dobija neutral.
Suv, praškast, hemijski intertan, netoksičan materijal – neutral koristi se u građevinskoj industriji, opekarstvu, kao sirovina u hidroizolaciji, u cementnoj industriji. Dalji planovi kompanije podrazumevaju unapređenje i kompletiranje procesa reciklaže u budućem postrojenju u Kovačici.

Prema razvojnim projektima, kompanija Yunirisk narednih 10 godina na teritoriji Srbije, planira otvaranje 5 do 7 regionalnih centara za preradu industrijskog otpada. Na taj način biće smanjeni, inače veliki, troškovi prevoza opasnog industrijskog otpada, jer će svaki region imati svoje postrojenje. Takođe, saradnja sa zemljama u okruženju kao i sa zemljama Zapadne Evrope, garant je daljeg širenja Mid-Mix tehnologije, a samim tim i rešavanja problema opasnog otpada, kao i očuvanja zdrave životne sredine.
{plusone}