Voda je sinonim života a kvalitetna voda za piće jedan je od najvažnijih faktora ljudskog zdravlja i opstanka čoveka uopšte. Praćenje kvaliteta vode za piće, njen mikrobiološki i hemijski aspekt veliki je prioritet, kada je u pitanju zaštita životne sredine ali i život svakog pojedinca.
Zna se da su podzemne vode daleko čistije od površinskih voda, pogotovo one sa velikih dubina, u kojima se ne očekuje puno organskih materija i mikroorganizama. Kao takve, one su izuzetno dragocen resurs. Njihova zaštita je neophodna a monitoring kvaliteta podzemnih voda je ključni faktor prevencije.

Departman za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u saradnji sa Gradskom upravom za zaštitu životne sredine Novog Sada vrši eko-mikrobiološki monitoring podzemnih voda.
Prva ispitivanja i monitoring kvaliteta podzemnih voda počela su 1999. godine na izvorištu Ratno ostrvo i bila su inicirana bombardovanjem rafinerije. Od 2005. godine radi se praćenje kvaliteta voda se sva tri izvorišta, kontinuirano, svakog meseca.
Ispitivanjem su obuhvaćeni sledeći parametri: fosfatazna aktivnost vode, brojnost specifičnih fizioloških grupa bakterija i njihova enzimska aktivnost, koje su su veoma osetljiv indikator, relevantan za procenu stepena degradiranosti vodene sredine, snimanje postojećeg i procenu budućeg stanja.

Pre svega, prate se mikrobiološki parametri relevantni za organsko zagađenje vode. Zastupljenost organotrofa je značajna jer se na osnovu nje vrši kategorizacija vode u klase od I-IV. Brojnost se određuje na niskonutrijentnoj R2A podlozi , koja je veoma osetljiva i koja uvek pokazuje prisustvo većeg broja bakterija, odnosno, njihovog realnijeg broja.
Rezultati višegodišnjeg monitoringa pokazuju da postoji opterećenje podzemnih voda organskim materijama. Blizina rafinerije, ulivanje kanala DTD u Dunav, blizina naselja, kupališta, restorana, depoi peska, čak i divlje deponije, glavni su uzroci ovakvog stanja. Potrebno je što hitnije preduzeti adekvatne mere zaštite i ispoštovati zakonima propisane zone sanitarne zaštite izvorišta.
Voda sa izvorišta ide na preradu u fabriku vode, čime se rešava problem potencijalnog zagađenja i sporadičnog pojavljivanja koliformih bakterija u podzemnim vodama. Iako pokazuje trend pogoršanja kvaliteta, naša voda je još uvek zadovoljavajućeg kvaliteta. Uvođenjem novih tehnologija kao što je ozonacija i korišćenjem aktivnog uglja u fabrici za priremu i preradu vode, ovi problemi mogu da se reše.

Stoga, treba imati u vidu da naša izvorišta moraju biti zaštićena, jer su i podzemne vode podložne zagađenjima . U slučaju da dođe do akcidentnih situacija, biće potrebna velika finasijska sredstva da se ona dovedu u prvobitno stanje ali i jako puno vremena kojeg u procesu očuvanja zdrave životne sredine, zapravo i nema.