Ministar zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Goran Trivan u razgovoru sa ambasadorom Kraljevine Švedske u Srbiji Janom Lundinom, izrazio je zadovoljstvo i zahvalnost na podršci i nesebičnoj pomoći koju Švedska svih ovih godina pruža Srbiji, posebno u oblasti zaštite životne sredine. Kraljevina Švedska je jedan od najznačajnijih donatora programa velikih infrastrukturnih projekata iz oblasti zaštite životne sredine u Srbiji, pa su Ministar Trivan i ambasador Lundin razmotrili  dosadašnje projekte i razgovarali o podršci Švedske novim ekološkim projektima.

„Kraljevina Švedska je za nas  jedan od najvećih uzora i vodeća zemlja u svetu po brizi za ekologiju, i Srbiji je na putu evrointegracija dragoceno što ima podršku i  podsticaj Švedske, posebno u oblasti zaštite životne sredine“, rekao je ministar Trivan.

Ministar je ukazao da  nam je za dostizanje evropskih standarda, značajna podrška Švedske kroz ulaganja i donacije u projekte za preradu otpada, otpadnih voda, boljeg kvaliteta vazduha do stručne obuke ekoloških kadrova.

Ambasador Lundin je rekao da je ekologija jedno od najvažnijih pitanja u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji i da će Švedska i dalje pružati podršku Srbiji kroz donacije. On je naveo da je trećina fondova koje Švedska ulaže u Srbiju plasirano u oblast zaštite životne sredine, i da ta suma može kroz projekte ići i do 15 milijardi dolara. Izrazio je spremnost Kraljevine Švedske da podrži nove projekte u oblastima koje ministarstvo odredi kao prioritet. Takođe, istakao je zainteresovanost da se zajedno MZŽS nastavi saradnja na edukaciji mladih kadrova i podizanju kapaciteta Ministarstva za zaštitu životne sredine i Agencije za zaštitu životne sredine. Ambasada Švedske i SIDA će pružiti punu podršku u promotivnim kampanjama kojima je cilj jačanje ekološke svesti u Srbiji.

Razgovoru su prisustvovali i predstavnici Švedske međunarodne agencija za razvoj (SIDA) koja će u saradnji sa sektorima  MZŽS utvrditi i realizovati prioritetne projekte podrške Švedske Srbiji,  u oblasti zaštite životne sredine.

izvor: Ministarstvo zaštite životne sredine

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Pametne zgrade
  • Stop krađi električne energije
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije