U petak, 23. marta 2018. godine, na Fakultetu za hortikulturu i ruralni razvoj, Univerziteta Džon fon Nojman u Kečkemetu (Mađarska) održana je Otvarajuća konferencija projekta „Zaštita prirode od invazivnih biljnih vrsta“ koji se realizuje u okviru drugog poziva Intereg – IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija. Na otvarajućoj konferciji ispred Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine učesnicima su se obratili Aleksandar Andrić, zamenik pokrajinskog sekretara koji je ukazao na značaj prekogranične saradnje i Nemanja Erceg, v.d. pomoćnika pokrajinskog sekretara i menadzer projekta koji je predstavio cilj projekta, projektne aktivnosti i očekivane rezultate.

Na konferenciji su govorili predstavnici partnera, vlasti i institucija iz Mađarske: Zita Finta kancelar, Univerzitet Džon fon Nojman , Jozef  Gal Potpredsednik grada Kečskemet-a i Šandor Rauš, potpredsednik Skupštine županije Bač-Kiškun i Endre Pološ, asistent na Fakultetu za hortikulturu i ruralni razvoj Univerziteta Džon fon Nojman.

Vodeći partner na projektu je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, a partner iz Mađarske je Univerzitet Džon fon Nojman (Neumann Janos Egietem). Projekat je počeo sa realizacijom 31 Januara 2018 i trajaće 20 meseci, do 29. septembra 2019 godine. Ukupni budzet projekta: 284.491,00 EUR, a kofinansiranje EU (IPA) fonda iznosi 85 % ili maksimalno 241,817.34 EUR. Glavni cilj projekta je smanjenje rizika po životnu sredinu i sprečavanje negativnih efekata klimatskih promena u zaštićenim područjima u graničnom regionu Mađarske-Srbija sprovođenjem zajedničkih akcija praćenja i mapiranja invazivnih biljnih vrsta i suzbijanja ambrozije, kako bi se obezbedio bolji ekološki status zaštićenih područja i bolji uslovi za život stanovništva. Projektne aktivnosti doprinose sprečavanju širenja invazivnih biljnih vrsta, obezbeđuju bolji ekološki status zaštićenih područja i bolje uslove za život stanovništva i ekonomiju. Projektna područja obuhvatiće četiri zaštićena područja u pograničnom pegionu: Specijalne rezervate prirode; Selevenjske pustare i Ludaško jezero, Predeo izuzetnih odlika Subotička peščara, i park prirode Palić na teritoriji grada Subotice i opštine Kanjiža u Srbiji i Nacionalni park Kiškunšag kod Kečkemeta u Mađarskoj.

Očekivani rezultati projekta su: Uspostavljen sistem monitoringa kao osnova analize distribucije invazivnih biljnih vrsta, utvrđivanje banake semena invazivnih vrsta u zemljištu u projektnom području, praćenja koncentracije polena invazivnih biljnih vrsta i njegove interakcije sa zagađenjem vazduha u graničnom regionu; suzbijena ambrozija različitim vrstama tretmana u projektnim oblastima u pograničnom regionu na ukupno 270 ha; Podignuta svest relevantnih aktera i institucija u vezi sa invazivnim biljnim vrstama; Uspostavljanje EKO mreže znanja i iskustava.

izvor: Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Štedljive sijalice
  • Pametne zgrade
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Stop krađi električne energije
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije